İletişim: 0212 375 64 30 | E-Posta | English

Rinoplasti ve Estetik Anlayışım

 
Estetik Burun Ameliyatı Rinoplasti
 

Bir burun ne zaman güzel diye nitelendirilir? İlginçtir, burun göze görünmediği zaman güzel olduğu düşünülür. Bundan kastım, burunun yok olması değil.

Güzel bir burun, insanın yüzüyle uyumlu ve ilk bakışta göze çarpmayan burundur. Çevrenize bakın. Hangi burunlar akılda kalmıştır? Farklı olan, belirgin kusuru olan, doğal olmayan burunlar dikkatinizi çekecek, hatırınızda kalacak, hatta o kişiye bakarken belki de onun burnuna bakmaktan kendinizi zor alıkoyacaksınızdır.

Estetik cerrahın görevi, hastasının tercihleri doğrultusunda, estetik, etik ve tıbbi olarak çalışarak hastasının yüzüne uyan, göze batmayan, kendi içinde de uyumlu, yani burunun üstü, ortası, altı vb. bölgeleri birbirleriyle ve kendi içlerinde, tıpkı yüz ölçülerine olduğu gibi uyumlu bir burun yapmaya çalışmaktır. Bu planları yaparken estetik cerrah yalnızca yüz ölçülerini kullanmayacak, aynı zamanda kişinin beden ölçüleri, cinsiyeti, yaşı, hatta yaşam biçimini de gözönünde bulunduracaktır. İri yarı bir erkekle minyon yapılı bir kadının aynı tip ve ölçülerde buruna sahip olmaları nasıl kabul edilemezse, kişinin sosyal çevresi, yaş grubu fiziksel özellikler olmadıkları halde sonuç biçim üzerinde önem taşıyan diğer unsurlar arasında yer alırlar.

Yakın zamana kadar “hokka gibi” burunlar çok gözdeyken, artık doğal görünümlü burunlar tercih ediliyor. İyi bir sonuç, burunun ameliyatlı olduğunun anlaşılmaması ile değerlendirilebiliyor. Aşırı kalkık olmayan burun ucu, aşırı oyuk olmayan burun sırtı, gözlerin arasının boşaltılmış olmaması üzerinde durulması gereken özellikler.

Peki, biz nelere dikkat ediyoruz? Birinci önceliğimizi burun ucuna verdiğimizi belirtmeliyim. Burun ucu, alttan bakıldığında üçgensi bir açıya sahip olmalı; yani burun kanatları tarafından kenarlara doğruu açılmış ve yyassılaşmış bir burun ucu olmamalı.

Ayrıca burun ucu ile sırtı arasında minik bir yükseklik farkı olmalı. Burun ucu dudağa doğru tatlı bir bombelikle inerken, burun sırtına da hafifçe çekilerek geçiş olmalı.

Kaşların kavsi biz estetik cerrahlara yön veren bir başka yapıdır. Bu kavsin devamına uyacak şekilde burun sırtının yanına ilerleyen çizgiye uyar şekilde burun üst kısmının dar, orta ve alt kısımlarının giderek daha geniş olması arzu edilir.

Yandan bakışta ise, kontur adını verdiğimiz burun yan çizgisinin herhangi bir yapı tarafından kırılmayan, devamlılığı kolaylıkla izlenen tarzda olması istenir. Burun ucundan üst dudağa inen açı ise burun ucunun kalkıklığının değerlendirmesinde kullanılır. Bu açının erkeklerde 85-95, kadınlarda 90-105 derece aralığında olması tercih edilir.

Burun estetik çalışmalarımız hakkında kısaca giriş bilgileri verdim. Ehh, burun aynı zamanda bir organ. Bu organın solunum yollarının başlangıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Burun solunumu çok değerli ve yerine konulmaz bir solunumdur. Bir ameliyat geçirecek burunun her koşulda bu nedenle dışarıdan olduğu gibi içinin de kapsamlı ve endoskopik olarak değeğerlendirilmesi bir gerekliliktir. Burun içinde eşzamanlı bulunan hastalıklarınsa aynı ameliyat sırasında tedavileri gündeme alınmalıdır.

Estetik Burun Ameliyatı - Rinoplasti
Sosyal Medya
Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Dr. Mazhar Çelikoyar

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Çelikoyar, Şişli Etfal Hastanesi’nde başladığı Kulak Burun Boğaz (KBB) ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1989 yılında KBB Uzmanlığını aldı.

Devamı..
 
 
 

KBB UZMANLIK ALANLARIM

Gırtlak Kanseri
 

GIRTLAK KANSERİ

Tükürük Bezi Kanseri
 

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ

Guatr Tedavisi
 

GUATR TEDAVİSİ

Tiroid Bezi Ameliyatı
 

TİROİD CERRAHİSİ

Rinoplasti
 

BURUN ESTETİĞİ

Sinüzit Tedavisi
 

SİNÜZİT TEDAVİSİ

 
OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM ve RANDEVU BİLGİLERİ

OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM

 
Dr. Mazhar Çelikoyar
[contact-form-7 id=”4″]