İletişim: 0212 375 64 30 | E-Posta | English

Tükürük Bezi Kanseri

 
Tükürük Bezi Tümörü
 
Tükürük Bezi İltihap
 
Temiz Ağız Tabanı

Tükürük Bezi Nedir?

Tükürük bezi adından da anlaşıldığı gibi tükürük üretmeye yarayan bir bezdir. Bez denmesinin sebebi ise, vücuda bir madde salgılayan organlara “bez” olarak adlandırılmasıdır.

Tükürük bezi, ağzımızın içinde bir nemlik oluşturarak ağzımıza aldığımız lokmanın ıslanmasını ve de sindirimin başlamasını sağlayan bazı enzimleri salgılarlar. Bu salgı aynı zamanda mikroplara karşı da vücudumuzu korurlar.

Tükürük bezi kanseri genellikle, kulak ve çene altındaki tükürük bezleri ile nadiren de olsa ağzımızın içindeki küçük tükürük bezlerinde görülür. Ancak tükürük bezinin farkı, insan vücudundaki üç ana tabakadan da parçalar taşıyor olmasıdır. Tükürük bezinin taşıdığı bu dokusal zenginlikten dolayı birçok farklı kanser türünün de üremesine neden olmaktadır. Bu nedenle tükürük bezi kanseri tedavisinde birden fazla yol izlenebilmektedir.

 

Tükürük Bezi Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Tükürük bezi kanseri kendisini sıklıkla ele gelen sinsi bir şişlik ile belli eder. Bu şişlik genellikle ağrı yapmaz ve zaman dayalıdır. Uzun süreden beri küçülmekten ziyade büyüme eğilimi gösterir ve başka hiçbir belirti yapmaz.

Tükürük bezlerinizde böyle bir şişlik fark ederseniz hiç vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz hekimine görünmenizi tavsiye ederim. Kulak burun boğaz hekimi, bu şişliğin doğasını anlamak için iğne ile bu şişliğin içinden bir parça alarak teşhisi koyabilir. Alınan parça eğer kanser ise tedavi süreci planlanarak uygulamaya geçilir.

Tükürük bezlerinde görülen kanserlerin tipik özelliklerinden bir tanesi, boyuna doğru yayılması ve boyundaki lenf bezlerinde aynı hastalığın çıkabilmesidir. Hastalığın boyundaki lenf bezlerine sıçrayıp sıçramadığını anlamaya çalıştıktan sonra hastamızın sağlığını, kaygılarını, yaşam biçimini ve tabiki hekim olarak yapabileceklerimizi göz önüne alarak bir tedavi süreci başlatırız.

 
Tükürük Bezi Kanseri Tedavisi
Sosyal Medya
Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Dr. Mazhar Çelikoyar

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Çelikoyar, Şişli Etfal Hastanesi’nde başladığı Kulak Burun Boğaz (KBB) ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1989 yılında KBB Uzmanlığını aldı.

Devamı..
 
 
 

KBB UZMANLIK ALANLARIM

Gırtlak Kanseri
 

GIRTLAK KANSERİ

Tükürük Bezi Kanseri
 

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ

Guatr Tedavisi
 

GUATR TEDAVİSİ

Tiroid Bezi Ameliyatı
 

TİROİD CERRAHİSİ

Rinoplasti
 

BURUN ESTETİĞİ

Sinüzit Tedavisi
 

SİNÜZİT TEDAVİSİ

 
OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM ve RANDEVU BİLGİLERİ

OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM

 
Dr. Mazhar Çelikoyar
[contact-form-7 id=”4″]