İletişim: 0212 375 64 30 | E-Posta | English

Tiroid Nodülü Teşhisi Nasıl Konur?

 
Tiroid Muayenesi
 
Ultrason ile Tiroid Muayenesi
 
Tiroid İnce İğne Biyopsi
 
Tiroid Patoloji Görüntüsü
 

Tiroid Nodülü Teşhisi Nasıl Konur?

Tiroid nodülü teşhisi için kullanılan ilk yöntem tiroid bezinin el ile muayenesidir. Hasta doktora başvurduğunda tiroid bezi el ile muayene edilir. Muayene sırasında hastanın yutkunması istenir, o sırada tiroid bezi yukarı ve aşağı oynar, o anda parmak uçları ile tiroid bezinin kıvamı anlamaşılmaya çalışılır. Tiroid bezinin düzgün ya da pürüzlü olup olmadığı saptanır.

İkinci yöntem ise şüphedir. Bazen muayenede ele bir şey gelmeyebilir ama şüphe oluşturacak bir belirti olabilir. Bir bası belirtisi, nefes almada güçlük, ses kısıklığı gibi belirtiler görüldüğünde şüphe oluşur.

Üçüncü yöntem olarak boyun ile ilgili olarak bir görüntüleme istenir. Tiroid bezi için en sık uygulanan görüntüleme yöntemi ultrasondur. Ses dalgaları ile yapılan inceleme ile milimetrenin onda birine kadar tiroid bezinin iç yapısı incelenmektedir. İç yapıda bir düzensizliğin olup olmadığı, bu düzensizlik nodül adı verilen bir yumru haline gelmiş mi, oluşan nodül içinde ya da çevresinde tehlikeli bir nodüle ait ip uçları taşıyıp taşımadığına bakılır. Aynı zamanda kan testi ile tiroid bezinin çalışma hızına bakılmaktadır. Aşırı ya da az çalışıp çalışmadığı saptanır. Tiroidit ile ilgili belirtilere bakılır. Tiroiditte gerçekte nodül yoktur, ancak nodül varmış gibi düzensizlikler görülmektedir.

Tiroid bezinin el ile muayenesi ve ultrason ile görüntüleme sonucunda nodül olduğu anlaşıldıktan sonra nodülün iyi huylu olduğuna dair net bir ip ucu yoksa nodülün içinden iğne ile parça alınır. Bu işleme iğne biyopsisi denir. İnce bir iğne kullanılarak nodülün içinden parça alınır ve bu parça patoloji için patologlara iletilir. Böylelikle tanıya varılır. Patoloji sonucu ile nodülün iyi huylu veya kötü huylu olduğu anlaşılır. Teşhis aşamasından sonra tedavi için ameliyat seçeneği vardır. Hasta için ameliyat söz konusu ise kesin teşhis ameliyat sonrasında nodülün biyopsi sonucu ile koyulmaktadır.

Özet olarak tiroid nodülü teşhisi şu şekilde koyulmaktadır:

  • Tiroid bezinin el ile muayenesi
  • Ultrason ile görüntüleme
  • Kan tahlili
  • Gerekiyorsa iğne biyopsisi

 

Tiroid Nodülü ile İlgili İçerikler

Sosyal Medya
Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Dr. Mazhar Çelikoyar

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Çelikoyar, Şişli Etfal Hastanesi’nde başladığı Kulak Burun Boğaz (KBB) ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1989 yılında KBB Uzmanlığını aldı.

Devamı..
 
 
 

KBB UZMANLIK ALANLARIM

Gırtlak Kanseri
 

GIRTLAK KANSERİ

Tükürük Bezi Kanseri
 

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ

Guatr Tedavisi
 

GUATR TEDAVİSİ

Tiroid Bezi Ameliyatı
 

TİROİD CERRAHİSİ

Rinoplasti
 

BURUN ESTETİĞİ

Sinüzit Tedavisi
 

SİNÜZİT TEDAVİSİ

 
OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM ve RANDEVU BİLGİLERİ

OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM

 
Dr. Mazhar Çelikoyar
[contact-form-7 id=”4″]