İletişim: 0212 375 64 30 | E-Posta | English

Tiroid Nodülü Tedavisi Nasıl Yapılır?

 
Ultrason ile Tiroid Muayenesi
 
Tiroid İnce İğne Biyopsi
 
Guatr Ameliyatı
 

Tiroid Nodülü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid nodülü tedavisi öncelikle cerrahi işlem ile başlamaktadır. Cerrahi tedavinin nedeni ise şüpheli bir nodülün bulunması ya da kötü huylu bir nodülün bulunmasıdır. Nodül için kanser şüphesi bulunduğunda tiroid bezi için cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Tiroid bezi boynun ön alt kısmında yer alan bir bezdir. Tiroid bezindeki yumru, yumrulara nodül adı verilmektedir. Nodüller el muayenesi ile fark edildikten sonra ultrason ile görüntüleme ve gerekiyorsa iğne ile biyopsi yapılmaktadır. Biyopsi sonucundan sonra tedavi için karar verilmektedir. Tedavi aşamasında tiroid bezinde nodül bulunan yarısı ya da tamamının çıkarılması gerekmektedir.

Tiroid bezi kelebek şeklindedir, iki kanat ve ortasında küçük bir bant bulunmaktadır. Sağ tarafta nodül varsa, sağ taraftaki tiroid bezinin tamamı ve ortadaki bant ile birlikte çıkarılmaktadır.

Bazı hastalarda cerrahi işlem sonrasında tedaviye gerek yoktur. Ancak bazı hastalarda tiroid bezinde kötü bir hastalık varsa cerrahi tedavi yeterli değildir ve geri kalan kısmın da alınması gerekmektedir.

Tiroid nodülleri iki tarafta da bulunabilir ve bu nodüller büyük ve tehlikeli olabilirler. Tiroid nodülü bir kaç odakta görülebilen bir hastalık da olabilir. Bu gibi durumlarda tiroid bezinin her iki tarafı da çıkarılmaktadır.

 

Tiroid Nodülü ile İlgili İçerikler

Sosyal Medya
Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Dr. Mazhar Çelikoyar

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Çelikoyar, Şişli Etfal Hastanesi’nde başladığı Kulak Burun Boğaz (KBB) ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1989 yılında KBB Uzmanlığını aldı.

Devamı..
 
 
 

KBB UZMANLIK ALANLARIM

Gırtlak Kanseri
 

GIRTLAK KANSERİ

Tükürük Bezi Kanseri
 

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ

Guatr Tedavisi
 

GUATR TEDAVİSİ

Tiroid Bezi Ameliyatı
 

TİROİD CERRAHİSİ

Rinoplasti
 

BURUN ESTETİĞİ

Sinüzit Tedavisi
 

SİNÜZİT TEDAVİSİ

 
OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM ve RANDEVU BİLGİLERİ

OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM

 
Dr. Mazhar Çelikoyar
[contact-form-7 id=”4″]