İletişim: 0212 375 64 30 | E-Posta | English

Tiroid Nodülü Tedavi Edilmek Zorunda mıdır?

 
Ultrason ile Tiroid Muayenesi
 
Tiroid Nodülü Ultrson
 

Tiroid Nodülü Tedavi Edilmek Zorunda mıdır?

Her tiroid nodülü tedavi edilmek zorunda değildir. Tiroid nodülü saptanan her hastaya ameliyat, radyoaktif iyot ve ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Tiroid nodüllerinin çoğu masumdur, ancak bir kısmı da tehlikelidir. Bazı nodüllerde kanser hücreleri bulunmaktadır ve bu kanser hücreleri kendi haline bırakıldığı takdirde yaşama mal olacak kadar ilerlemektedir. Bu nedenle hekimlerin teşhis aşamasında hastaları çok iyi değerlendirmeleri gerekmektedir.

Saptanan her tiroid nodülünün teşhisi için uğraşılması gerekmektedir. Ultrason aşamasından sonra hiç birşey yapılmayabilir. Ultrason sırasında nodülün masum olduğu anlaşılır ise bir yıl sonra tiroid ultrasonu ile takibi yapılmaktadır. Ancak nodülün boyutu üç cm, düzensiz, çevre dokular ile ilişkileri temiz değilse, nodül içinde aşırı kan ve kaotik kan akımı varsa bu gibi durumlar tehlikelidir. Böyle nodüllerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Tiroid Nodülü Hangi Durumlarda Tehlikeli Olur?

Tiroid nodüllerinin küçük bir kısmı çok tehlikelidir. Tiroid nodülünün saptanması sonucunda bu nodül mutlaka önemsenmelidir çünkü bu nodülün arz ettiği tehlike kansere neden olmasıdır. Bu kanser tipi bazen hayata mal olacak bir kanser türü olabilmektedir. Kanser erken dönemde tedavi edildi ise ya da doğru tedavi edilmiş ileri evre kanserlerde kimi zaman tamamen kurtulabilen bir durumdur.

Tiroid nodülünü görmezden gelmek gibi bir durum olamaz. Bu nodülün ileride tehlikeli olabileceğini bilmek gerekmektedir.

Tiroid nodülünün kötü huylu olduğu düşünülüyorsa çok tehlikeli bir durumdur. Tiroid nodülü varsa ise hastanın dikkat etmesi gereken şey bu nodülün tehlikeli olup olmadığının saptanmasıdır.

 

Tiroid Nodülü ile İlgili İçerikler

Sosyal Medya
Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Dr. Mazhar Çelikoyar

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Çelikoyar, Şişli Etfal Hastanesi’nde başladığı Kulak Burun Boğaz (KBB) ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1989 yılında KBB Uzmanlığını aldı.

Devamı..
 
 
 

KBB UZMANLIK ALANLARIM

Gırtlak Kanseri
 

GIRTLAK KANSERİ

Tükürük Bezi Kanseri
 

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ

Guatr Tedavisi
 

GUATR TEDAVİSİ

Tiroid Bezi Ameliyatı
 

TİROİD CERRAHİSİ

Rinoplasti
 

BURUN ESTETİĞİ

Sinüzit Tedavisi
 

SİNÜZİT TEDAVİSİ

 
OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM ve RANDEVU BİLGİLERİ

OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM

 
Dr. Mazhar Çelikoyar
[contact-form-7 id=”4″]