İletişim: 0212 375 64 30 | E-Posta | English

Guatr Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 
Guatr Ameliyatı
 
Guatr ve Tiroid anatomoisi
 
Tiroid ve Guatr Anatomisi
 

Guatr Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Guatr ameliyatında iki ana risk vardır. Birincisi ses tellerine giden sinirlerin zedelenme riski, ikinicisi ise tiroid bezi komşuluğunda yer alan paratiroid bezinin (kalsiyumu düzenleyen ) zedelenmesidir. Bu riskleri en aza indirmek için cerrahi müdahalede diğer oluşumlara zarar vermemek için belli teknikler kullanmaktayız.

Aynı zamanda oluşumların çalışması ve işlevselliğini ameliyat sırası ve sonrasında da izlenebilecek yöntemler kullanılmaktadır. Dünya çapında bu risklerin görülme sıklığı % 1 civarında geçici olarak görülmektedir. %1- %3 arasındaki oranlarda geçici olarak ses teli felci, sesle ilgili değişiklikler görülmektedir. %1- %4 arasındaki oranlarda ise paratiroid bezinin çalışmaması ve vücutta kalsiyum oranında düşme görülmektedir. Bu da tehlikeli kasılmalara ve kalbin kasılması ile ilgili ciddi durumların görülmesine neden olmaktadır.

Kalıcı olarak ise binde bir oranında bu zedelenme vakaları görülmektedir. Yani ses tellerinin zedelenmesi, ses felci veya kalsiyum dengesinde bozulma söz konusu olabilir. Doktorların her hastaya bu risklerin bilgisini ameliyat öncesinde verme zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Guatr Tedavisi ile İlgili İçerikler

Sosyal Medya
Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Dr. Mazhar Çelikoyar

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Çelikoyar, Şişli Etfal Hastanesi’nde başladığı Kulak Burun Boğaz (KBB) ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1989 yılında KBB Uzmanlığını aldı.

Devamı..
 
 
 

KBB UZMANLIK ALANLARIM

Gırtlak Kanseri
 

GIRTLAK KANSERİ

Tükürük Bezi Kanseri
 

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ

Guatr Tedavisi
 

GUATR TEDAVİSİ

Tiroid Bezi Ameliyatı
 

TİROİD CERRAHİSİ

Rinoplasti
 

BURUN ESTETİĞİ

Sinüzit Tedavisi
 

SİNÜZİT TEDAVİSİ

 
OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM ve RANDEVU BİLGİLERİ

OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM

 
Dr. Mazhar Çelikoyar
[contact-form-7 id=”4″]