İletişim: 0212 375 64 30 | E-Posta | English

Guatr Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

 
Guatr Ameliyatı
 
Guatr ve Tiroid anatomoisi
 
Tiroid ve Guatr Anatomisi

Guatr Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Guatr hastalığında cerrahi tedavinin ne zaman uygulandığı da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Tiroid bezi hastalığında cerrahi tedavi yani guatr ameliyatı, tiroid dokusunun çıkarılması demektir. Guatr ameliyatı, tiroid bezi kanseri ve tiroid bezinin diğer organlara baskı yapması sonucunda uygulanmaktadır.

Kanser hastalarında cerrahi işlem ile tiroid bezinin tamamı veya tiroid bezi dokusunun çevresindeki lenf bezi dokuları ile birlikte çıkarılmaktadır. Cerrahi tedaviyi tamamlamak için atom tedavisi olarak bilinen radyoaktif iyot tedavisi kullanılmaktadır. Ayrıca hormonel ilaçlar kullanılarak hormonel düzenlemeler yapılmaktadır.

Cerrahi tedavi, kanser hastaları için temel tedavi biçimidir. Tiroid bezinin büyüyerek diğer organlara baskı yapması halinde de cerrahi tedaviye başvurulmaktadır. Örneğin tiroid bezi büyümesi nedeni ile nefes borusuna baskı yapan bir hastanın tiroid bezi alınması ile hasta daha rahat nefes alabilmektedir.

Tiroid bezi kanserleri ve tiroid bezinin diğer organlara baskı yapacak kadar büyümesi nedeni ile cerrahi tedavi önerilmektedir.

 

Guatr Tedavisi ile İlgili İçerikler

Sosyal Medya
Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Dr. Mazhar Çelikoyar

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Çelikoyar, Şişli Etfal Hastanesi’nde başladığı Kulak Burun Boğaz (KBB) ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1989 yılında KBB Uzmanlığını aldı.

Devamı..
 
 
 

KBB UZMANLIK ALANLARIM

Gırtlak Kanseri
 

GIRTLAK KANSERİ

Tükürük Bezi Kanseri
 

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ

Guatr Tedavisi
 

GUATR TEDAVİSİ

Tiroid Bezi Ameliyatı
 

TİROİD CERRAHİSİ

Rinoplasti
 

BURUN ESTETİĞİ

Sinüzit Tedavisi
 

SİNÜZİT TEDAVİSİ

 
OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM ve RANDEVU BİLGİLERİ

OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM

 
Dr. Mazhar Çelikoyar
[contact-form-7 id=”4″]