İletişim: 0212 375 64 30 | E-Posta | English

Guatr Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

 
Guatr ameliyatı izi
 
Guatr ve Tiroid anatomoisi
 
Tiroid ve Guatr Anatomisi
 

Guatr Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Tiroid bezi boynun ön alt kısmında yer alan organdır. Bu organın büyümesi, guatr hastalığıdır. Guatr ameliyatı, tiroid bezinin üzerinden yani boynumuzdan yapılmaktadır. Boyuna bir kesi oluşturularak ameliyat yapılmaktadır.

Günümüzde koltuk altından boyun bölgesine ulaşmayı sağlayan robot teknolojisi mevcut olmasına rağmen henüz oturmuş ve yaygınlaşmış bir uygulama değildir. Özellikle geniş omuzlu kişilerde de bu yöntem ile ameliyat yapmak hiç elverişli değildir. Bu yöntemle koltuk altındaki iz büyük bir yer kaplamaktadır. Bu yöntem sıklıkla kullanılmadığı için tiroid bezi cerrahisinde boyunda iz görülmektedir.

Guatr ameliyatı sonrası boyunda oluşan iz 4-6 cm arasında olmaktadır. Kişinin tiroid bezi büyüklüğüne, cilt kalınlığına, cilt altı dokusu kalınlığına göre bu kesi nadiren 8-10 cm’e kadar çıkabilir. Sıklıkla 4-6 cm’lik yatay bir iz görülmektedir. Boyun katlantıları ile bu izi saklamak mümkündür. Ameliyat sırasında olabildiğinde az iz kalması hatta iz kalmaması için uğraşılır.

Guatr ameliyatı incelikli bir cerrahidir. Tiroid bezi bölgesine doku bırakmayacak şekilde girip, tiroid bezi komşuluğundaki dokuların korunması gerekmektedir. Ameliyatın kritik kısmı, tiroid dokusu bırakmamak ve komşu organlara zarar vermemektir. Ancak bir cerrah olarak da iz bırakmadan ameliyatın sonlanmasına da özen göstermek gerekmektedir. Ameliyat sonrasında çoğu hastalarda iz kalmaz ya da küçük bir iz kalmaktadır.

 

Guatr Tedavisi ile İlgili İçerikler

Sosyal Medya
Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook Dr. Mazhar Çelikoyar Facebook
Op. Dr. Mazhar Çelikoyar
Dr. Mazhar Çelikoyar

1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Çelikoyar, Şişli Etfal Hastanesi’nde başladığı Kulak Burun Boğaz (KBB) ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1989 yılında KBB Uzmanlığını aldı.

Devamı..
 
 
 

KBB UZMANLIK ALANLARIM

Gırtlak Kanseri
 

GIRTLAK KANSERİ

Tükürük Bezi Kanseri
 

TÜKÜRÜK BEZİ KANSERİ

Guatr Tedavisi
 

GUATR TEDAVİSİ

Tiroid Bezi Ameliyatı
 

TİROİD CERRAHİSİ

Rinoplasti
 

BURUN ESTETİĞİ

Sinüzit Tedavisi
 

SİNÜZİT TEDAVİSİ

 
OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM ve RANDEVU BİLGİLERİ

OP. DR. MAZHAR ÇELİKOYAR İLETİŞİM

 
Dr. Mazhar Çelikoyar
[contact-form-7 id=”4″]