kbb-adina-sivil-topluma-dusenler
 
Yakınlarda önce KBB Uygulamaları dergisine benden bir yazı istenmesi, daha sonra da ulusal dernek başkanımızın, doğal halinden hiç de ayrı olmayan, bir tevazu içinde görüşlerimi istemesi üzerine yazdıklarım oldu. Ancak bu yazıyı ilk yazdığım haliyle onlara vermedim. Dergi için kişisel yanları baskın olacaktı; dernek başkanının da sorduklarına daha özgül açıklamalarımı yazmalıydım. Bu uzun yazılarımı da bir seri şeklinde kendi sayfama sakladım.

Bu yazılardan ilki kişisel yaşantımdan kesitler ve dolayısıyla düşüncelerimi oluşturmuş nedenlerimi de içeriyor. Belirtmeliyim ki, tepkisel olduğumu hiç de düşünmüyorum. Belki de tepkisel olsaydım, daha fazla ses getirir, belki de gidişatta yön değişikliği sağlardım. Ancak tepkilerin gidişata gerçek yönü vermelerinin daha zor olduğunu düşünüyorum. O nedenle, hep serinkanlılığımı korudum ve zamanı gelince görüşlerimi, yıllarca aynı ses tonu ile aktarmaya çalıştığım görüşlerimi, felsefemi paylaşıyorum.

İkinci yazıda sivil toplumun neden daha etkin olması gerektiğini özetledim. yararları, hangi alanlarda ne tür kazanımlar olabileceğini, toplam yararı anlatmaya çalıştım.

Üçüncü yazımda ise sivil toplumun neler yapması gerektiğini iş maddeleri şeklinde özetlemeye baktım.

KBB Uygulamaları dergisinde yazım yayınlandı. Dernek başkanımıza yazımı göndereli de bir hayli oldu. Artık bu yazılarla konuyu daha genişletebilmeyi ve meslektaşlarıma, mesleğime, tıbba ve insanlara yararlı olabilmeyi umuyorum.