Yaz demek, okulların kapanması demek. Yaz demek, tatil demek. Yaz demek, sıcak hava demek. Yaz demek, uzun gün, kısa gece demek. Eğlence demek. Güneş demek. Streste azalma demek. Yolculuk demek. Yılın stres birikimini atmaya bakmak demek. Derinlere dalmak demek.

Pek çok getirdiği var yaz mevsiminin. Biz KBB hekimlerince ise bazı hastalıklara daha sık rastlamak demek, yaz.

İlk sırayı alması gerekenler arasında dış kulak yolu (DKY) hastalıkları gelir. Kulak ve su arasındaki ilişkinin sıklaşması, fazlalaşmasına yazın daha sık rastlarız. Havuzlara girenler, denizlere kendini atanlar, banyo yapma sıklığını artıranlar, kendini (ve dolayısıyla dış kulak yolu cildini) terletici etkinlikleri yaz havalarında yapmayı seçenlerin başına, diğer mevsimlerdekine göre daha fazla oranda DKY hastalıkları gelir.
DKY’nun narin cildi bu ortamlarda fazla su temasından, temas ettiği sıvıların farklı pH (asit-baz) ayarından, kişinin kendi kulağını karıştırmasından dolayı etkilenebilir. Kulak salgıları su ile şişip kulağı tıkayacak hale gelebilir. Bu durumda kişi, denizden çıktıktan sonra kulağının tıkandığını fark edecektir. Bazen bu tür bir tıkanıklık kısa sürede geçebilir. Bazense zaman geçse de kulak açılmayacaktır. O zaman yapılacak en doğru şey, bir KBB uzmanına başvurmak olacaktır. KBB uzmanı kulağı tıkayan birikimi çıkaracak ve hastasının sıkıntısını giderecektir.

DKY’nun cildi mikrop kapıp şişebilir ve ağrıyabilir. Bu duruma dış kulak yolu iltihabı (DKYİ) adı verilir. DKYİ varlığında da kulak tıkanıklığı hissedilebilir. Ancak ek olarak kulakta ağrı, kepçenin ön kısmına basmakla duyarlılık, bazen de akıntılı hal olabilir. Bu durumun saptanması halinde tedavi kulak damlalarından ibaret olacaktır.

Bazen de dış kulakta su birikimleri, ıslak ortamları çok seven mantar hastalıklarına zemin hazırlar. DKY mantar enfeksiyonlarının görünümü DKYİ’ni andırsa da, ağrı-duyarlılık olmayışı, kaşıntılı olabilmesi ile kendisini gösterebilir. Tedavisi ise, dış kulak yolundaki birikimlerin çıkarılması, kuruluk sağlanması ve damla-merhem gibi ilaçların kullanımı ile olur. Mantar hastalıkları bazen dirençli olabilir; o nedenle hastalarımızın birkaç kez hekimlerine gidip kulaklarını temizletmeleri gerekebilir. İkinci sırada yer alabilecek KBB hastalıkları arasında sıcak havalara bağlı olarak burun kanamaları gelebilir. Bu kanamaların büyük kısmı kendiliğinden duracaktır. Bununla birlikte, bu kanamayı ciddiye alıpi bildik bir neden yoksa, bir hekime başvurmak en doğrusu olacaktır.

Bir diğer hastalıksa basınç farklılıklarından etkilenmeler demektir. Bunun başında su altı dalış yapanlar yer alırlar. Kulak basıncını eşitleyemeden dalışını sürdürenlerin orta kulak boşluklarında kanama, iç kulak organlarında basınç fazlalığından dolayı zarlarda yırtılma, tehlikeli baş dönmeleri görülebilir. Bu duruma en çok burun solunum sorunları olanlar yatkın olacaklardır. Her ne olursa olsun, kişinin kulak basıncını eşitleyemediğini hissetmesi halinde daha fazla zorlamaktan kaçınması en doğru çözüm olacaktır.

Yaz zamanlarının iple çektiğimiz yönlerinden biri de, müzikli etkinlikler. Bu etkinliklere gidenler çok yüksek volümlü müziğe saatlerce maruz kalacaklardır. Konser sonrası kulaklarında ötme olan bu kişilerin pek çoğunda geçici işitme azalması da görülür. Yineleyen durumlarda ise, işitmedeki azalma kalıcılaşabilir. Önerim: bu konserlere gidecekseniz, kulaklarınıza tıkaç takın.

Sık deniz ve havuz döneminin bir diğer etkisi de sinüslere olabiliyor. Özellikle kirli sularda yüzmenin getirisi olarak yazın en sıcak günlerinde dahi kişi sinüzit olabilir. Burunda doluluk, koyu kıvamlı burun akıntıları, başta ağırlık hissi, başın ön kısımlarında ağrı bu durumun belirtileri arasında olacaktır. Bu durumlarda yapılan yolculuklarda kulaklar da etkilenip orta kulak iltihabı gelişebilir. Bir iki günde geçen durumlarda fazla bir söze gerek yok. Ancak uzun sürdüğü takdirde hekime başvurmak kaçınılmaz olacaktır.

Çok keyifli, sağlık sorunlarının olmadığı bir yaz dileyerek.